Czy kręci Ci się w głowie od sprzecznych wiadomości, które słyszysz na temat cholesterolu? Nic w tym dziwnego. W ostatnich latach naukowcy zdobywają coraz więcej informacji na temat cholesterolu i tłuszczów nasyconych. W miarę zdobywania wiedzy porady żywieniowe, dotyczące tego jak obniżyć cholesterol ulegają modyfikacjom. Dzieje się tak w celu zwiększenia skuteczności żywienia i jak najlepszej poprawy wyników.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to woskowa substancja występująca w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, a także w komórkach naszego organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje pewnej ilości cholesterolu, ale nie jest w stanie wyprodukować całej potrzebnej ilości. Cholesterol w organizmie jest wykorzystywany do produkcji hormonów i witaminy D. Odgrywa on również istotną rolę w procesie trawienia.Istnieją trzy główne rodzaje cholesterolu w organizmie:
- Lipoproteina o wysokiej gęstości, zwana HDL. Często określany jako “dobry” cholesterol, HDL pomaga usunąć nadmiar złego cholesterolu z organizmu.
- Lipoproteina o niskiej gęstości, czyli LDL. LDL z kolei jest tym “złym” cholesterolem. Może on prowadzić do gromadzenia się płytki miażdżycowej w tętnicach.
- Lipoproteina o bardzo niskiej gęstości, czyli VLDL. VLDL również ma tendencję do promowania odkładania się blaszek miażdżycowych.
Czym są triglicerydy?
Inną składową badań laboratoryjnych lipidów jest badanie stężenia triglicerydów. Trójglicerydy są specyficznym rodzajem tłuszczu we krwi. Wysoki poziom trójglicerydów może być oznaką nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie lub zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Mogą one również być sygnałem świadczącym o zbyt dużej ilości spożywanych kalorii, zwłaszcza pochodzących z rafinowanych zbóż lub żywności i napojów z dodatkiem cukrów. Trójglicerydy mogą być również podwyższone u osób, które palą papierosy lub piją zbyt dużo alkoholu.
Jakie są konsekwencje za wysokiego poziomu cholesterolu?
Jeśli w ciele jest zbyt dużo cholesterolu, jego nadmiar odkłada się w formie złogów miażdżycowych. Woskowy osad, zwany blaszką miażdżycową, przykleja się do wewnętrznej strony tętnic. Ponieważ tętnice zwężają się a następnie zatykają, przepływ krwi przez nie jest utrudniony. Blokada może prowadzić do zakrzepu krwi, udaru lub chorób serca.
Czy jesteś w grupie ryzyka?
Wiele czynników może zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu, w tym:
- Genetyka: Wysoki poziom cholesterolu występuje w niektórych rodzinach.
- Wiek: Wraz z wiekiem wzrasta poziom cholesterolu.
- Leki: Niektóre leki mogą podnosić poziom cholesterolu.
- Otyłość: Osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na wysokie stężenie cholesterolu.
- Dieta: Spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans może podnieść poziom cholesterolu LDL.
- Brak aktywności fizycznej: Aktywność pomaga podnieść poziom cholesterolu HDL.
- Palenie: Wyroby tytoniowe obniżają poziom HDL i podwyższają LDL. Związek między paleniem, a wysokim poziomem cholesterolu jest większy w przypadku kobiet.
Wysoki cholesterol – co teraz?
Każda osoba z wysokim poziomem cholesterolu może odnieść korzyści z prowadzenia zdrowego dla serca stylu życia. Jednak lekarz może zalecić dodatkowe wsparcie w celu zarządzania poziomem cholesterolu, takie jak lek obniżający poziom cholesterolu, zwłaszcza jeśli cholesterol jest wysoki ze względów genetycznych. W przypadku ryzyka wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu, proste zmiany stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka. Obejmują one stosowanie zdrowej dla serca diety, aktywność fizyczną oraz osiągnięcie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Postępowanie żywieniowe przy wysokim poziomie cholesterolu
Jeśli chodzi o zdrowy plan żywieniowy, cztery zmiany w diecie mogą pomóc utrzymać cholesterol w ryzach:
- Spożywaj pokarmy zawierające sterole roślinne.
- Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych.
- Jako źródło białka wybieraj chude mięso i ryby.
- Spożywaj produkty bogate w rozpuszczalny błonnik.
Na prawach reklamy