Ubieganie się o jakąkolwiek formę finansowania dla wielu osób jest stresujące. Czy bank pozytywnie oceni zdolność kredytową? Czy będzie można spełnić swoje marzenia o pięknym domu, nowym samochodzie albo wyjeździe na wakacje? Czekanie często jest wykańczające emocjonalnie. Aby nieco zmniejszyć strach i uspokoić emocje, warto dowiedzieć się wcześniej, ile czeka się na decyzję kredytową. Sprawdź.
Decyzje kredytowe – jakie można otrzymać?
Po złożeniu kompletnego wniosku pracownicy banku zajmują się oceną Twojej zdolności finansowej, a następnie podejmują decyzję, czy stać Cię na nowe zobowiązanie, czy też nie. Wówczas można otrzymać trzy rodzaje decyzji kredytowej:
- pozytywną – oznacza to, że pieniądze zostaną Ci przyznane po podpisaniu umowy;
- negatywną – jest to odmowa udzielenia finansowania. Najczęstszymi przyczynami jest niska zdolność kredytowa, a także błędy we wniosku;
- warunkową – w tym przypadku bank zgodzi się na wypłatę pieniędzy, jeśli zostaną spełnione dodatkowe wymagania, np. doniesione dokumenty lub włożony większy wkład własny.
W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny można spotkać się także z decyzją wstępną. Nie jest ona wiążąca i nie określa, że pieniądze zostaną wypłacone. W ten sposób bank określa jedynie, że występuje zdolność kredytowa i że rozpoczęto procesowanie wniosku. Więcej informacji o decyzjach kredytowych znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.
Oczekiwanie na decyzję kredytową – ile trwa?
Okres oczekiwania na decyzję banku może różnić się w zależności od tego, o jaki rodzaj finansowania się ubiegasz. Jeśli złożyłeś wniosek o kredyt:
- gotówkowy, na odpowiedź poczekasz ok. kilkadziesiąt minut. Rzadko zdarza się, żeby całość trwała kilka dni;
- samochodowy, decyzję otrzymasz po jednym lub kilku dniach roboczych. Zazwyczaj procesowanie wniosku nie zajmuje więcej niż 14 dni;
- hipoteczny, według prawa będziesz czekać na odpowiedź 21 dni roboczych od momentu złożenia kompletnego wniosku.
Jednak warto pamiętać, że proces weryfikowania Twojego wniosku może potrwać dłużej, jeśli nie dostarczysz do banku wszystkich potrzebnych dokumentów. Wówczas, np. w przypadku kredytu hipotecznego, oczekiwanie może wynieść nawet kilka miesięcy! Szczegółowe informacje na temat czasu oczekiwania na decyzję znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/ile-sie-czeka-na-decyzje-kredytowa/.
Decyzja kredytowa – jak można przyspieszyć jej wydawanie?
Aby móc szybko uzyskać pieniądze, warto przede wszystkim zadbać o to, żeby złożony wniosek o kredyt był prawidłowo wypełniony. Wówczas oszczędzisz czas, który byłby spędzony na ponownym składaniu dokumentów i czekaniu w kolejce na rozpatrzenie wniosku. Dodatkowo warto:
- dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty – dzięki temu bank nie będzie mógł przedłużać procesowania wniosku;
- sprawdzić zdolność kredytową przed złożeniem wniosku – wtedy dowiesz się, na jaki kredyt Cię stać i nie stracisz czasu na ubieganie się o większą kwotę.
Aby uniknąć pomyłki podczas składania wniosku, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonego doradcy kredytowego. Specjalista pomoże Ci skompletować wniosek i zadba, żeby wszystko odbyło się szybko i bez problemów.
Decyzje kredytowe są udzielane najszybciej jak to możliwe. Jeśli uważasz, że procedura zbytnio się przedłuża, skontaktuj się ze swoim bankiem. To najlepszy sposób na to, żeby dowiedzieć się, na jakim etapie jest Twój wniosek.
Na prawach reklamy