Inwestorzy planujący budowę domu muszą podejmować wiele ważnych decyzji, które mają istotny wpływ na specyfikę przyszłego budynku. Dotyczy to chociażby ustalenia, jaki rodzaj projektu najlepiej spełni wszystkie potrzeby. Obecnie dostępne są zarówno rozwiązania indywidualne, jak i gotowe. Pierwsze z nich zapewniają znacznie większe możliwości personalizacji, dzięki czemu umożliwiają optymalne dostosowanie domu do oczekiwań inwestora czy specyfiki działki. Drugie natomiast zwracają uwagę przystępną ceną i szybkością realizacji, a także są łatwo dostępne. Na gotowy projekt domu warto zdecydować się w wielu sytuacjach.
Łatwa dostępność i szybka realizacja
Gotowy projekt domu wystarczy wybrać z katalogu, aby w stosunkowo krótkim czasie przystąpić do realizacji budowy. Czynnik ten ma duże znaczenie dla inwestorów, którym chcą uniknąć długotrwałego procesu projektowania od podstaw i poszukują sprawdzonych rozwiązań. Plany gotowe są zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami budowlanymi, co pozostaje nie bez wpływu na formalności. Rozwiązanie to znacząco ułatwia cały proces pozyskiwania pozwolenia na budowę. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że gotowe projekty domów pozwalają na wcześniejsze zapoznanie z realizacjami powstałymi na ich podstawie. Inwestor może obejrzeć modele 3D, zdjęcia czy wizualizacje, co daje lepsze wyobrażenie o efekcie końcowym. Nowoczesne projekty domów opracowane przez firmę New-Houe są dostępne tutaj.
Elastyczność dostosowania i uniwersalność
Gotowe projekty domów jednorodzinnych z reguły nie pozwalają na wprowadzanie wielu modyfikacji, jednak można je do pewnego stopnia dostosować do indywidualnych wymagań. Dotyczy to np. dopasowania konstrukcji do specyfiki działki, zmiany układu pomieszczeń czy uwzględnienia dodatkowych elementów architektonicznych. Gotowe projekty domów są zatem względnie elastyczne w adaptacji, jednak jej zakres jest dość ograniczony. Z reguły wiąże się to też z dodatkowymi kosztami, a także wydłużeniem czasu realizacji. Dużą zaletą tego rozwiązania okazuje się uniwersalność, ponieważ projekt gotowy jest zwykle wystarczający w przypadku działek o standardowych warunkach. Jeżeli jednak dom ma powstać na nietypowym terenie, zwykle trzeba się zdecydować na indywidualne podejście.
Oszczędność i ekonomiczność
Gotowe rozwiązania są atrakcyjne dla inwestorów również z uwagi na przystępną cenę. Koszt projektu z katalogu będzie znacznie niższy, niż tego opracowanego na indywidualne zamówienie. Z tego względu stanowi dobrą opcję dla osób, które mają ograniczony budżet. Rozwiązanie to pozwala też na łatwiejsze ustalenie wydatków związanych z kolejnymi etapami inwestycji, co jednak nie wymaga rezygnowania z jakości. W katalogach z powodzeniem można znaleźć nawet projekt domu pasywnego, który jest opracowany przez doświadczonego architekta. Plany gotowe nie ograniczają też możliwości w zakresie stylu architektonicznego. Obecnie dostępne są bardzo zróżnicowane rozwiązania, w tym budynki nowoczesnej bryle czy bardziej tradycyjne obiekty z dachem dwuspadowym. Jeżeli jednak inwestorowi zależy na zastosowaniu nietypowych technologii, materiałów czy detali, powinien zdecydować się na projekt indywidualny.
Uproszczone formalności
Gotowe projekty domu parterowego czy piętrowego pozwalają na znaczne uproszczenie wielu formalności. Z opracowaniem planu indywidualnego wiąże się zwykle więcej wyzwań, obejmujących szczegółowe konsultacje i analizy. W obu przypadkach duże znaczenie mają jednak lokalne przepisy. Wszystkie projekty wymagają spełnienia ścisłych wytycznych w zakresie warunków zabudowy, co wymaga stałej współpracy ze specjalistami. W ten sposób można zyskać pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z prawem i nie utrudni etapu uzyskiwania pozwolenia na budowę. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku mniej standardowych rozwiązań, takich jak np. projekty domów z poddaszem. Ostateczny wybór zawsze jednak powinien zależeć od priorytetów samego inwestora, a także jego faktycznych możliwości oraz stopnia zaangażowania w cały proces.