Tworzenie stron internetowych – od pomysłu do strony

Strona internetowa jest czymś, bez czego nie obędzie się żadna firma, która chciałaby zostać na rynku. Jeśli sami chcemy posiadać profesjonalne strony internetowe, musimy liczyć się z tym, że nie jest to zadanie na jeden dzień. Trzeba wiele kwestii przemyśleć, przygotować się, a potem zacząć działać.

Cel naszej strony

Warto na początek zdefiniować, jaki jest cel naszej witryny. Jest to ważne, zanim jeszcze weźmiemy się za tworzenie stron internetowych Kraków, gdyż pomoże nam jeszcze lepiej dopracować wszelkie szczegóły. I nie trzymajmy się odpowiedzi: bo tak trzeba. Nie, konieczny jest konkretny cel. A może być ich wiele.

Za tworzenie stron www bierzemy się, by:

  • Dzielić się wartościowymi treściami
  • Przesyłać oferty
  • Dać możliwość kontaktu z nami
  • Dać miejsce, gdzie można pobierać materiały

O wiele trudniej zabrać się za projektowanie stron internetowych, kiedy nie wiemy, dlaczego to robimy.

Struktura strony internetowej

Na pewno widzieliśmy konstrukcję niejednej strony. Dzięki temu odbiorcy łatwiej jest się poruszać po niej i znaleźć informacje, na których mu zależy. Podobnie jak książki dzieli się na części, rozdziały, podrozdziały, tak samo strona powinna być odpowiednio podzielona. Przeważnie wyróżnia się kategorie:

  • Oferta
  • O nas
  • Zespół
  • Kontakt

Zależnie od potrzeb można dodać także inne, jak choćby blog, koszyk i inne. Na tym etapie mogą przydać się mapy myśli lub struktura drzewa, co pozwoli nam na łatwiejsze projektowanie stron. Będziemy bowiem dokładnie widzieć, co planujemy zawrzeć na stronie i czego jeszcze na niej brakuje.

Nie zapomnij o nawigacji

Może już spotkaliśmy się ze stroną zaprojektowaną w taki sposób, że nie wiadomo, gdzie co znaleźć. Klikasz w jedno, znajdujesz się w innym miejscu. Szukasz informacji, a tej nie ma. Niezbyt zachęca to do dalszego poznawania witryny i jej możliwości.

Dlatego konieczne jest dobre przemyślenie struktury. Bez tego lepiej nie brać się za tworzenie stron. Poza tym twórca zawsze spotyka się z pewnym problemem: klątwa wiedzy. Chodzi o to, że nie zawsze potrafi wczuć się w swojego odbiorcę, który nie wie absolutnie nic i próbuje coś znaleźć.

W takiej sytuacji przydaje się pomoc osoby trzeciej, która zerknie na stronę i sprawdzi, czy wszystko działa wystarczająco sprawnie i bez problemów.

Przygotuj makietę

Zanim zabierzemy się za tworzenie sklepów internetowych, warto na początek stworzyć makietę, czyli taki roboczy wygląd strony internetowej. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak mniej więcej będzie ona wyglądać po złożeniu, czy na pewno jest to zgodne z naszym zamysłem, a może konieczne będzie wprowadzenie jakichś zmian, które usprawnią jeszcze działanie strony?

Najprostszym narzędziem do tworzenie makiet jest kartka papieru. Możemy na niej umieszczać zdjęcia, napisu, przyciski, po prostu wszystko, co konieczne. To także pomaga podczas pracy z większym zespołem. Wszystko widać i łatwo można przesuwać poszczególne elementy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki szkic wykonać także na komputerze w programie.

Информационный портал Польши - самые свежие новости Польши на портале inPoland.net.pl. Новости, объявления, афиша, мероприятия, работа, легализация

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *