Європейські країни шукають нестандартні рішення для зміцнення оборони на тлі зростання загрози з боку Росії. Одним із них стало відновлення боліт, які можуть одночасно стримувати танки та важку техніку й допомагати у боротьбі зі зміною клімату. Польща вже оголосила про плани повернути частину осушених торфовищ у рамках масштабної програми «Східний щит».
Прикладом для цієї ідеї став Київ. У лютому 2022 року, коли російські війська наступали на столицю України, було прийнято рішення підірвати дамбу на річці Ірпінь. Це відновило старі заболочені території та перетворило місцевість на непрохідну пастку для бронетехніки агресора.
За оцінками науковців, болота — одні з найефективніших природних «пасток». Торфовища утримують у собі колосальні обсяги вуглецю, а їхнє осушення, навпаки, призводить до масштабних викидів парникових газів. У ЄС половина боліт уже деградувала, що спричинило щорічні викиди, співставні з усією економікою Нідерландів.
Польща, як і Фінляндія, оголосила, що в рамках екологічних та оборонних програм розглядає відновлення боліт як подвійний захід. Міністерство оборони у своєму проєкті «Східний щит» вартістю 10 млрд злотих наголошує на поєднанні військових і природоохоронних рішень. Йдеться про формування торфовищ та заліснення прикордонних територій, що має зміцнити захист східного кордону ЄС і НАТО.



Непоганий варіант