Ukraińcy oddadzą krew. «Pomoc nie ma narodowości»

Informacyjny portal dla Ukraińców we Wrocławiu – inPoland.net.pl po raz kolejny organizuje akcję oddawania krwi. Takie akcje organizowane co dwa miesiące. 

Z inicjatywą, by Ukraińcy zaangażowali się w oddawanie krwi we Wrocławiu, wyszedł portal skupiający tę mniejszość – inPoland.net.pl. Wszyscy chętni mogą się zgłosić w najbliższą sobotę 11 sierpnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9. Akcja trwać będzie od godz. 10 do 12.

— We Wrocławiu jest wielu Ukraińców, chcemy pokazać, jak ważne jest to, by pomagać — mówi Oleksandr Martyniuk, jeden z organizatorów akcji oddawania krwi.

Honorowym dawcą krwi może być każdy, kto ma od 18 do 65 lat. Wystarczy, że cieszy się ogólnie dobrym stanem zdrowia, nie miał w ostatnim miesiącu infekcji, nie był u dentysty (w ciągu pół roku), nie robił tatuażu i nie przechodził operacji czy zabiegów. Krwi na pewno nie może oddać osoba, która w ciągu miesiąca miała jakąś infekcję, w ciągu 6 miesięcy była u dentysty, robiła sobie tatuaż, przekłuwała ciało lub miała zabiegi czy operacje.

Przed oddaniem krwi trzeba być wypoczętym, dobrze też zjeść wcześniej lekki posiłek i wypić około 1,5 litra płynów. Do centrum krwiodawstwa należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem. Przyda się też znajomość języka polskiego, bo lekarz będzie chciał z dawcą wcześniej porozmawiać.

Oddanie krwi zajmuje zwykle nie więcej niż osiem minut. Aktualnie w RCKiK we Wrocławiu najbardziej brakuje grupy krwi 0 Rh-.

Інтереси: гарні книги, робота, творчість, знайомства з інтелектуальними та цікавими людьми, теологія. https://www.facebook.com/oksana.suprun.5

2 Комментария к записи “Ukraińcy oddadzą krew. «Pomoc nie ma narodowości»

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.